Estonské lesy očima orientačního běžce

Antonín Navrátil

Estonsko, v estonštině Eesti Vabariik, jedna ze tří pobaltských republik, leží na východním pobřeží Baltického moře. “Velká malá země” tak ji nazývá jeden malý cestovní průvodce. Estonsko má rozlohu 45 227 km2, počet obyvatel 1,454 mil., hlavním městem je Tallin.

Estonské lesy a lesnictví

Lesnatost země je 46 % na ploše 2 015 500 ha. Estonsko leží v severní části smíšené lesní subzóny, pro kterou jsou charakteristické jedlové háje s přimíšenou borovicí, břízou a s menším zastoupením lípy, osiky a dubu. Tyto lesní typy se vyskytují pouze na bohatých půdách, které ale mizí důsledkem intenzivního pěstování. Dominantní porosty s borovicí rostou spíše na chudých půdách.

Nová lesnická politika podporuje současný efektivní rozvoj  lesního hospodářství. Byla schválena estonským parlamentem v červnu r. 1997, předcházel jí Lesnický program rozvoje z r. 1995. Podle této estonské lesnické politiky a nového lesního zákona z r. 1998 je státní role v lesnictví stanovena jako povinnost udržovat vyváženost produkce dřeva, pečovat o ochranu lesa a podporovat soukromé vlastnictví lesů. Struktura současného vlastnictví lesů: 36 % státní, 38 % privátní, 26 % čeká na reformu ve vlastnictví.

V lesnické politice Estonska jsou upřednostňovány dva hlavní cíle:

- udržitelný rozvoj lesa, kterým je míněn systém prosazení a užití lesa do jisté míry a intenzity, jenž však bude garantovat jeho biologickou diverzitu, produkci a schopnost obnovy a zachování vitality;

- efektivní lesnictví, kterým je míněno ekologické užívání lesa a jež bere do úvahy krátkodobé i dlouhodobé cíle udržitelného lesa.

Všechny lesnické činnosti spadají pod jurisdikci ministerstva životního prostředí. Běžná administrativa státu pro lesy je prováděna dvěma institucemi: lesnickým oddělením jako částí ministerstva a Státním lesnickým řídícím centrem (State Forest Management Centre

– SFMC), pod které spadá hospodaření ve státním lese, školky, rekreační a myslivecké aktivity, které jsou řízeny na principech tržní

ekonomiky a volné soutěže. SFMC (estonsky

Riigimetsa Majandamise Keskus – RMK) spravuje téměř 1 mil. ha lesa, což je 48 % všech estonských lesů. Roční obrat státních lesů dosáhl v r. 2005 790 mil. estonských korun a roční objem těžby činil 2,9 mil. m3. SFMC zaměstnává asi 2000 osob, 90 % z nich žije a pracuje na venkově.

Lesnický seminář a exkurze

Kromě vlastních závodů byl jako každoročně jeden večer zorganizován lesnický seminář. Na něm byli posluchači seznámeni pracovníkem RMK Kristijanem Tönissonem s estonským lesnictvím a lesy. Mimo jiné zaznělo, že při průměrném ročním přírůstu 8 mil. m3 byla celková roční těžba v r. 2005 v Estonsku 6,3 mil. m3 a má stále klesající tendenci (v r. 2001 byla těžba 11 mil. m3). Proběhl také lesnický večer nejen s vyhlášením vítězů, ale také s ukázkou místních zvyků a tradic. Na celodenní lesnické exkurzi Les a dřevozpracující průmysl byli účastníci na první zastávce seznámeni se způsobem obnovy lesa na ploše 1,40 ha po větrné kalamitě a zimní těžbě. Na sousední ploše byla již ukázka formy přeměny dřívějších porostů s břízou, osikou a jasanem umělým dozalesněním smrkem a pročištěním náletu v pruzích. Na druhé zastávce probíhala probírka ve smíšeném 50letém porostu s břízou, osikou a smrkem použitím kombinace forwarderu a pracovníka s pilou na strojem nedosažitelných plochách. Terénní podmínky převážně na rovině můžeme estonským lesníkům jen závidět. Poslední zastávka byla v závodu firmy Stora Enso v Paikuse. Pila byla vybudována v r. 1997, má roční pořez 222 tis. m3 a produkuje různé dimenze řeziva a palubek. Polovina jde na domácí trh, většinou k dalšímu zpracování.

Adresa autora:

Ing. Antonín Navrátil

ÚHÚL Brandýs nad Labem, pobočka Olomouc

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: autor. 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.