iKatastr

Jiří Kamínek, Martin Klimánek

Moderní technologie se neustále vyvíjejí, stolní počítače jsou již běžnou součástí života a postupně se díky miniaturizaci dostávají i do našich kapes. Všudypřítomné mobilní telefony dnes nahrazují tzv. chytré mobilní telefony, které nabízejí prakticky totožné možnosti jako stolní počítače před několika lety.

GPS v mobilních zařízeních

Mobilní zařízení se v některých oblastech, jako je tzv. precizní lesnictví nebo precizní zemědělství využívají po delší dobu. Nyní se prakticky stejná zařízení dostávají do rukou široké veřejnosti za zlomkové ceny. Přístroje vybavené velkými displeji, rychlými procesory a vstupními senzory jako kompas nebo GPS jsou připravené nejen obsloužit telefonní hovory, ale prakticky jakýkoliv dotaz, který jim položíme. Právě vestavěná podpora GPS nám umožňuje využívat polohové služby, díky kterým lze velice snadno pokládat prostorové dotazy a hledat tak lokality nebo optimalizovat trasy (navigovat).

Prakticky vždy, když položíme otázku na polohu, je možné ji pro přehlednost vizualizovat na mapě, k čemuž slouží různé specializované geoinformační aplikace.

Funkce iKatastru

Jednou z takovýchto aplikací je například iKatastr, který dovoluje zobrazovat nejen mapové podklady významných českých institucí, jako je Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) nebo Česká informační agentura o životním prostředí (CENIA), ale také další informace, které nabízejí. Aplikace iKatastr se snaží pomocí jednoduchého a pohodlného ovládání předložit uživateli data, která potřebuje. Úkolem aplikace je vyhledat nejdůležitější data, a to co nejrychleji a nejpohodlněji.

Nejdůležitější součástí aplikace je samotná mapa, zobrazující podklady vybrané samotným uživatelem. Tato mapa slouží pro navigaci uživatele, aby mohl rychle lokalizovat území nebo konkrétní místo, o kterém chce získat informaci.

Další dostupné podklady jsou specializované a slouží pro konkrétní účely. Například katastrální mapa umožňuje zobrazit hranice parcel a čísla parcel nebo budov. Pro vlastníky pozemků může být také v posledních letech zajímavou informací ohrožení povodněmi. Konkrétně jsou k dispozici vrstvy povodňových map 5, 20 a 100leté vody a oblastí zasažených velkou povodní v roce 2006. Povodňové mapy pocházejí z projektu DIBAVOD (Digitální báze vodohospodářských dat) Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. K dispozici jsou také mapy označující nebezpečná a znečištěná území, nebo naopak mapy chráněných území. Tyto mapy mohou být zobrazeny v libovolné kombinaci, která uživateli vyhovuje.

Nahlížení do katastru

Již z názvu aplikace je patrné, že se soustřeďuje hlavně na katastrální mapy. Aby katastrální mapy sloužily uživatelům v terénu co nejlépe, umožňuje aplikace provázání s webovou službou nahlížení do katastru poskytovanou ČÚZK. Po jednoduchém poklepání na parcelu, zobrazenou na dotykovém displeji, je možné získat informace o jejím vlastníkovi, adresu či jiné informace z nahlížení do katastru nemovitostí.

Samozřejmostí je využití GPS, která nám pomáhá rychle vyhledat parcelu, na které se nacházíme. Větší přehlednost aplikace podporuje také kompas.

Vznik aplikace

Aplikace iKatastr vznikla v rámci řešení výzkumného záměru Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v Brně, konkrétně na Ústavu geoinformačních technologií, a je k dispozici zdarma pro širokou veřejnost na portálu AppStore (pro mobilní telefony iPhone firmy Apple). K dispozici je i verze iKatastr HD, která je učena pro tablety iPad. Projekt se v omezené míře podařilo přenést také na systém Android, takže iKatastr je možné nainstalovat na většinu dnes dostupných chytrých mobilních telefonů. iKatastr také obdržel cenu odborné poroty pro Mobilní aplikaci roku 2011.

Základ aplikace iKatastr umožňuje zobrazení prakticky jakýchkoliv mapových podkladů v libovolném souřadnicovém systému, jakým je například pro ČR typický S-JTSK. Příkladem mohou být experimenty s mapovým serverem na Ústavu geoinformačních technologií, který umožňuje zobrazit například archivní snímky prvního fotogrammetrického lesnického leteckého snímkování z roku 1927. Historicky cenné snímky ze ŠLP Křtiny tak lze pomocí mobilních zařízení a integrované GPS zobrazovat přímo na místě,

které mu dnes odpovídá. Všechna tato data lze nalézt na mapovém serveru ŠLP Křtiny (http://mapserver-slp.mendelu.cz), který obsahuje i celou řadu dalších vrstev, jako jsou porostní mapy, deriváty digitálního modelu terénu, letecké snímky kalamity Antonín z roku 2010 a mnoho dalších geodat, která mohou být rovněž dostupná pomocí této mobilní aplikace.

Autoři:

Mgr. Jiří Kamínek

Ing. Martin Klimánek, Ph.D.

Ústav geoinformačních technologií

MENDELU v Brně

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.