Úvodník 4/2011

Ing. Roman Urbanec, Ph.D.

Vážení čtenáři,

sladit zájmy ochrany přírody a myslivosti a navázat dialog mezi těmito, za posledních dvacet let víceméně znepřátelenými stranami, je úkol v pravdě sisyfovský. Přesto, anebo právě proto, si jej, mimo jiné, dala do vínku Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost, o. p. s. (JISOPM).

Odvěkou snahou myslivců i ochranářů je zachovat pro budoucí generace spektrum volně žijících živočichů, resp. zvěře, a jejich stanoviště v přírodě blízkém stavu. Pro realizaci této myšlenky vznikla v „Jihočeském dominiu“ v r. 2008 iniciativa několika nadšenců, která vyvrcholila založením výše uvedené obecně prospěšné společnosti, jejímiž zakladateli jsou nejen jihočeské okresní myslivecké spolky, ale i další subjekty zabývající se problematikou přírody, krajiny a myslivosti.

JISOPM působí v řadě projektů – pracuje v síti místních akčních skupin, je zapojena do činností souvisejících s Celostátní sítí pro venkov, spolupodílí se na různých mysliveckých aktivitách v oblasti Jihočeského kraje, je garantem přeshraničních projektů s Hornorakouským zemským mysliveckým svazem a Bavorským zemským mysliveckým svazem.

Zejména v souvislosti s posledně jmenovanou aktivitou – realizací projektu Síť biodiverzita/lov, podporovaného z evropského programu Cíl 3 (ČR – Bavorsko) – se podařilo zorganizovat celou řadu zajímavých akcí na obou stranách hranice. Pověstnou třešničkou na dortu byl odborný seminář na téma „Rys ostrovid“, konaný dne 25.–26. února t. r. ve spolupráci se Správou Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava a Vojenskými státními lesy a statky ČR, s. p., divizí Horní Planá. Vybrat pro zúčastněné tak kontroverzní a pro Šumavu tak aktuální téma bylo velmi riskantní. Nicméně se ukázalo, že věcná, seriózní a odborná diskuse mezi ekology a myslivci nejen z Čech, ale i z Rakouska a Bavorska je možná. Díky úsilí organizátorů a vysoké odborně-morální úrovni přednášejících i všech zúčastněných se akce nestala předobrazem parlamentních hádek, ale seriózní diskusí o Šumavě a rysovi.

Nezbývá než doufat, že podobné akce s názorovou tolerancí budou pokračovat, a to nejen pod taktovkou JISOPM.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku