A znovu o sikovi! (str. 10-13)

Petr Koubek

Snad žádný jiný druh zvěře žijící v ČR se v posledních letech netěší takové pozornosti jako jelen sika. Dlužno říci, že právem. Jeho šíření má téměř invazní charakter, druh vykazuje „neuvěřitelný“ reprodukční potenciál (sčítané stavy se příliš neliší od normovaných, které jsou každoročně téměř stejné, přesto odstřel roste o stovky kusů), honitbami v některých oblastech táhnou stohlavé tlupy, škody působené na lesích a polních kulturách dosahují desítek milionů korun a jako „bonus“ sika pustoší genofond původního jelena evropského. Proto ta četnost odborných seminářů věnovaných sikovi (Dobříš 1999, Žlutice 2007, Dubina 2012 a 2014). Podle počtu odborných akcí a článků věnovaných tomuto druhu by se dalo soudit, že již víme, jak celou situaci s přemnoženým sikou řešit a už jen ladíme některé drobnosti. Jak však ukázal poslední ze seminářů, uspořádaný 16. května t. r. v Dubině u Karlových Varů, tak snadné to není. Problém známe, víme, jak ho řešit, ale zdá se, že není nikoho, kdo by ho skutečně řešit chtěl!

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku