ZE ZAHRANIČÍ

Švédsko: kříženci vlků se psy
Norský časopis Villmarksliv přinesl zprávu o genetickém průzkumu u volně žijících švédských vlků, podniknutém univerzitou v Uppsale. Přinejmenším ve dvou případech se jednoznačně prokázalo, že ve vyšetřovaných vrzích byli otci mláďat domácí psi. Z hlediska zachování druhu je křížení vlka s domácím psem nevítané. Ve Švédsku žije ještě asi 80 až 100 vlků ve volnosti.
Wild und Hund, 3/2003, Rš

Německo: losi jako regulátoři náletových dřevin
Na bývalé vojenské cvičiště Niesky v Horní Lužici byli v r. 2001 vypuštěni tři losi, aby zabránili zarůstání 150 ha velké biosférické rezervace náletem bříz, borovic a smrků. Je to jediná cesta, jak uchránit cennou rezervaci před zánikem.
Deutsche Jagdzeitung, 8/2003, Rš

Stavy sajgy tatarské prudce klesly
Před deseti lety se odhadoval stav sajgy tatarské, žijící ve stepích Kazachstánu a Ruska, na více než jeden milion exemplářů, dnes poklesl na 30 000 kusů. Je to nejprudší pokles stavů, zaznamenaný mezi savci. Příčinou je nekontrolovaný lov samců, jejichž rohy jsou velmi žádané v čínské medicíně, kde nahrazují roh nosorožce. Stáda této antilopy se dnes skládají téměř výlučně ze samic. Odborníci se obávají, že by druh mohl brzy úplně vymizet.
Jäger, 8/2003, Rš

Sympozium CIC v Helsinkách
V Helsinkách bylo 21. května 2003 při příležitosti 50. generálního shromáždění CIC uspořádáno mezinárodní sympózium o trvalém využívání přírodních zdrojů a biodiverzitě. Všichni zúčastnění (kromě zástupců CIC také představitelé FAO, CITES, WWF aj.) se shodli, že jde o základní problém při výchově mládeže, při níž je nezbytná celosvětová spolupráce všech mysliveckých institucí a organizací, neboť na mládeži záleží také budoucnost myslivosti. Změna zásad trvalého využívání přírody je základní odpovědností mladé generace, protože se stává důsledkem lhostejnosti a odcizení přírodě. Důležité je začít u dětí a získat pro přírodu obyvatele měst. Myslivci si musí získat přízeň svou morálkou a angažovaností.
Jagen weltweit, 4/2003, Rš

Francie: alsaské honitby v rukou cizinců
Podle úředních údajů mají kolem 60 % honiteb v Alsasku pronajati Švýcaři a Němci. To působí rozhořčení u místních myslivců, kteří jim finančně nemohou konkurovat.
Jäger, 7/2003, Rš

Rumunsko: zdařilé vysazení svišťů
Před 25 roky byli v rumunských Východních Karpatech vysazeni svišti, pocházející z Alp. Podle letošního sčítání dosáhl stav svišťů 16 000 kusů.
Jäger, 8/2003, Rš

Velká Británie: profesionální lovci holubů
Ve Velké Británii a ve Walesu se odstřelem hřivnáčů, kteří britskému zemědělství působí místy podstatné škody, živí profesionální lovci. Dříve byli holubi hubeni jedem. Dnes si majitelé větších statků najímají lovce, kteří holuby střílejí ze záštiny a s pomocí atrap.
Der Anblick, 8/2003, Rš

Slovinsko: noc plchů
Velkou tradici má na jihu Slovinska lov na tučného plcha. Plši se loví do malých pastí a připravují se jako guláš na lidových slavnostech. První sobotu po 25. září se slaví Noc plchů - Poharska noc.
Der Anblick, 9/2003, Rš

Spolupráce mysliveckých svazů
Předsedové mysliveckých svazů Slovinska, Srbska a Maďarska podepsali koncem července 2003 dohodu o budoucí přeshraniční spolupráci v chovu zvěře. Zástupci svazů vidí ve spolupráci důležitý prostředek k dorozumění mezi národy a k ochraně přírody. Podnět k dohodě dala Mezinárodní rada pro myslivost a ochranu zvěře (CIC), která se již čtyři roky pod heslem "Zvěř nezná žádné hranice" pokouší o uklidnění v oblasti, zasažené někdejší občanskou válkou.
K řízení mnohostranné činnosti CIC mají být zřízena dvě koordinační centra, jedno pro střední a druhé pro jihovýchodní Evropu.
Wild und Hund, 19/2003, Rš

Vlk v severní Itálii
Konference svolaná v květnu 2003 do severoitalského národního parku Orecchiella se zabývala šířením vlčí populace a jejím vlivem na chov ovcí. Vlk postupuje stále severněji a v r. 1990 dosáhl až do západních Alp. Aby se lépe poznalo chování vlka a jeho smeček, bylo několik jedinců vybaveno vysílačkami.
Přibližně 15 procent vlčí populace je ročně nalezeno uhynulých, z toho 80 procent záměrně usmrcených ilegálním odstřelem, jedem nebo do ok. Chovatelům způsobují vlci značné škody při letní pastvě ovcí. Některá stáda ovcí jsou vlky napadena za rok několikrát. Obrana proti tomu je velmi obtížná.
Schweizer Jäger, 8/2003, Rš

Německo: plán odstřelu srnčího má být zrušen
V Německu se jedná o novele zákona o myslivosti, které se tamní myslivecký svaz snaží zabránit. Mezi jiným se navrhuje zrušit plán odstřelu srnčí zvěře, ze seznamu zvěře mají být vyřazeny některé druhy zvěře a mají být podřízeny zákonu o ochraně přírody. Vlastníci lesů požadují snížení minimální výměry společenstevních honiteb a zkrácení nájemní doby.
Der Anblick, 8/2003, Rš

Finsku hrozí proces
Evropská komise spatřuje v jarním lovu kajky, kachny hnědé, hohola, poláka chocholačky, morčáka prostředního a velkého, který je ve Finsku dosud legální, útok proti směrnici EU o ptácích. FACE oznámila, že až do konce října 2003 mělo Finsko čas na to, aby na obvinění komise reagovalo. Pokud by i potom docházelo k porušování směrnice, mohlo by to být projednáváno před Evropským soudem a Finsku by hrozil vysoký trest v hodnotě čtyř až šestimístné sumy v eurech za den, než by došlo k Evropskou unií požadované změně finské legislativy.
Wild und Hund, 21/2003, Rš

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku