Úvodník 2/2005

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník 

MVDr. Pavel Forejtek, CSc.

Vážení čtenáři,
lovecká sezóna 2004 skončila. Stejně tak, jako každý dobrý hospodář, bychom měli i my, myslivci, zhodnotit uplynulý rok a ze závěrů vyvodit předsevzetí, která se v tom novém mysliveckém roce 2005 pokusíme splnit či alespoň částečně naplnit. K hodnocení bude jistě mnoho aktuálních námětů počínaje inovovanými nájemními podmínkami ze strany s. p. Lesy České republiky, přes v loňském roce stále aktuální - vysoké (či ještě vyšší) - stavy černé zvěře až po neutěšené výsledky honů na drobnou zvěř. Bez povšimnutí zajisté nezůstane ani problematika zvěřiny. Ta se v důsledku "přizpůsobování se" našich zákonů legislativě EU ocitla v situaci, již nejvýstižněji zhodnotil jeden starý hajný, který má na starosti sběrné místo zvěřiny: "Všichni podvádíme všechny a vyhrává ten, který nerespektuje nic."

Situace není vůbec růžová - a to na obou stranách barikády.

Platnost přejaté směrnice EU o zvěřině nelze přehlížet, zlehčovat či překrucovat, neboť převážná část zvěřiny končí na západoevropském trhu a ten diktuje podmínky obchodu. Základní smysl směrnice - zajištění vysoce kvalitních potravin jako primární požadavek na ochranu spotřebitele - je naprosto pochopitelný. Některé body této směrnice, diktované zjevně člověkem, který nemá nejmenší zkušenosti s lovem a ošetřením zvěřiny, jsou již méně srozumitelné. I zde však lze nalézt funkční řešení. V této souvislosti vyslovím snad jediné mé přání do roků budoucích - nebuďme na sebe přísnější, než jak to od nás vyžaduje EU.

Druhou stranou problému jsme my, myslivci. Po desetiletích praxe u profesionálního mysliveckého subjektu jsem měl pocit, že správné ulovení zvěře (jak z hlediska její ochrany před zbytečným utrpením, tak z pohledu minimalizace negativních důsledků zásahu na budoucí kvalitu zvěřiny) je výrazem úcty lovce ke zvěři a že kvalitní ošetření zvěřiny okamžitě po lovu naopak vyjadřuje zodpovědnost k budoucímu konzumentovi. Rok praxe ve společnosti, která se zabývá výkupem zvěřiny, mne však přesvědčil, že první, ale ani druhé není v mnoha případech pravdou. Občasná odchylka zásahu i při dobře míněném zamíření je skutečností, jež někdy potká i ty nejzodpovědnější myslivce. Pokud se však setkám s uloveným jelenem či srncem se zezadu prostřelenými kýtami (nemůže jít o nešťastný zásah při naháňce), vždy mne napadá, kdo dal lovci právo k takové ráně. Utrpení zvěře v těchto případech nelze ospravedlnit tvrzením: "když už konečně vytoužený kus přišel, nemohu jej nechat odejít jen proto, že nebylo možné zamířit na komoru". Tyto rány zcela jednoznačně odlišují myslivce od arogantního bouchala. Obdobný postup při porážení hospodářských zvířat by byl okamžitě předmětem personálních změn a finančních postihů.

Další částí problému je ošetření ulovené zvěře. Nevím, kdy již konečně přestanou platit ve smyslu moderních hygienických požadavků na kvalitní hygienu zvěřiny zcela neodůvodněné "tradice", které např. zakazují vypláchnout čerstvě vyvržený kus vodou (samozřejmě pitnou), nebo doporučují vyháčkovat pernatou zvěř klacíkem či drátkem, jenž umožní vytrhnout z těla pernaté zvěře část střeva, přičemž ta zbývající dokonale znečistí dutinu tělní. Mechanické poškození nejkvalitnějších svalových částí uloveného kusu (přeříznuté panenky, rozřezaná a odtržená svalovina kýt od pánevních kostí jako důsledek rozlamování zámku) způsobené neodborným a nezodpovědným vyvrhováním výrazně snižují technologickou kvalitu vykupované zvěřiny. Snad největším problémem však zůstává znečištění zvěřiny, jež představuje znehodnocení hygienické kvality budoucí potraviny. Nejčastější příčinou znečištění jsou rány na měkko, špatně provedené vyvržení s porušením celistvosti zažívacího traktu a ojediněle také znečištění v průběhu transportu.

Myslím si, že náprava těchto problémů je velmi jednoduchá. Stačí, aby si každý lovec pouze představil, že lovený kus nepůjde do výkupu, ale že si jej ponechá pro svoji spotřebu. Jsem přesvědčen, že naprostá většina zásahů bude na komoře a prvotní ošetření zvěřiny včetně skladování bude na evropské úrovni. K takovým lovům vám přeji úspěšné "Lovu zdar!".

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku