Pytlácká kolekce za 3,5 miliónů korun

 

{mosimage}

00HON

Pytlácká kolekce za 3,5 miliónů korun

Na přelomu října a listopadu loňského roku proběhla tiskem informace o odhalení pytláka, jehož dům v Ořechově na Brněnsku skrýval neobvykle rozsáhlou sbírku trofejí upytlačené zvěře. Podle Policie ČR šlo o „kolekci“ čítající přes 1200 trofejí spárkaté zvěře (1000 srnčích parůžků a 200 trofejí srnčí, daňčí a mufloní zvěře). Výjimkou nebyly ani medailové trofeje jelenů, jejichž poplatkový lov by stál kolem 200 000 Kč.

O pytlákovy úlovky mají podle deníku Právo ze dne 13. 12. 2005 velký zájem památkáři, lesníci a muzejníci. Trofeje se stanou majetkem státu a po vynesení rozsudku rozhodne o jejich využití Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Odhad celkové ceny kolekce se zvýšil z původních dvou na 3,5 miliónu korun. Podle ředitele policie Brno-venkov Bohumila Šimka jsou zatím všechny trofeje předměty doličné. Soud se bude kauzou zabývat pravděpodobně až v polovině roku 2006.

Zájemců o trofeje je několik. O jejich vydání již podle Práva požádalo vedení Lesního závodu Židlochovice (Lesy ČR, s. p.), které údajně hodlá zřídit v bažantnici u Pohořelic na Břeclavsku muzeum pytláctví. „Pokud budou jednání úspěšná, zahájí muzeum činnost již příští léto”, uvedl pro Právo ředitel LZ Židlochovice ing. Tomáš Blaha. O trofeje chce požádat též správa zámku v Rosicích u Brna a zájem by mělo i Národní zemědělské muzeum.

Podle odborníků upytlačil pachatel v krátké době tolik zvěře, že by její lov zaměstnal šikovného myslivce na 20 let. Muži hrozí za pytláctví až osm let vězení.      

Zpracováno Podle Práva ze dne 13. 12. 2005, red.

Svět myslivosti na Facebooku