Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

 

{mosimage}

00ZAJ

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

Ochrana přírody - Ohrožení motýli (2002) 

Ing. Karel Lankaš

V r. 2002 reagovala Česká pošta, s. p., již podruhé (poprvé v r. 1996, Svět myslivosti č. 8/2005 – pozn. aut.) na výzvu WWF (Světový fond na ochranu přírody) k vydání známek s ohroženými druhy živočichů vyskytujících se na našem území. Je obvyklé, že část výtěžku z prodeje známek je pravidelně určena k ochranářským účelům.

Emise v podobě aršíku (108 x 165 mm) se čtyřmi známkami a čtyřmi kupony je věnována čtyřem druhům motýlů – modrásků (bahennímu, hořcovému, očkovanému a černoskvrnnému). ČR vydala čtyři CM, WWF vydala také čtyři CM s dvěma modifikacemi razítek (velké a malé). Ve stejném uspořádání byly vydány rovněž FDC. Tím vznikl poměrně rozsáhlý, sběratelsky zajímavý a hůře dostupný soubor 12 ks CM a 12 FDC, což se také odrazilo v jeho ceně. Česká CM stojí 90,- Kč, WWF CM s malými razítky 100,- a velkými razítky dokonce 250,- Kč. Česká FDC lze pořídit za 55,- Kč, WWF FDC za přibližně 300,- Kč.

Proti známce s perlorodkou z r. 2002, popsané ve Světě myslivosti č. 5/2006, byla monotématická série modrásků hodnocena kritikou velmi kladně, a to jak po odborné, tak po umělecké stránce. Aršík zachycuje obě pohlaví jednotlivých druhů, detailní rozlišovací znaky i hostitelské rostliny motýlů a celkově působí barevně i kompozičně velmi dobře. Obdobně je tomu v přítiscích českých FDC, na nichž byly zobrazeny další druhy motýlů (babočka síťkovaná, bělásek řeřichový, batolec dubový a jasoň dymnivkový) a jejich hostitelské rostliny.

V soutěži o nejkrásnější známku r. 2002 se z celkového počtu 33 známek umístil nejlépe modrásek černoskvrnný – na 10. místě (124 z celkem 9226 hlasů). Ostatní modrásci skončili v druhé polovině pomyslného startovního pole – 21. byl modrásek hořcový (46 hlasů), 25. modrásek bahenní (25 hlasů) a 30. modrásek očkovaný (16 hlasů). Horší umístění celé emise tentokrát neodpovídalo velmi příznivé odborné a umělecké kritice.        

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku