Byl jsem také na konferenci a ...

 

{mosimage}

00DISK

Byl jsem také na konferenci a ...

Doc. RNDr. Jiří Lamka, CSc.

Myslivecká politika není mým prvořadým zájmem, ale jestliže rozhoduje o všem (nebo téměř o všem), bylo by dobré alespoň čas od času tento nedostatek napravit. Asi takto se ubíraly mé úvahy při zvažování účasti na konferenci „Další vývoj myslivosti po vstupu ČR do EU“, kterou uspořádalo několik organizací pod vedením České lesnické společnosti (ČLS) v Brně 16. května t. r. Podle názvu konference šlo o téma velmi nosné a potřebné, proto jsem se rozhodl do Brna vyrazit. V tomto příspěvku bych se rád ke konferenci vrátil několika subjektivními poznámkami.

Název konference i její motto jasně vymezily projednávanou problematiku. Velmi slibně vypadal i avizovaný program, sestavený z celkem 17 referátů od všech myslivecky rozhodujících institucí a organizací ČR a jimi zastoupených odborníků. Skutečnost v jednacím sále i ve sborníku referátů byla však výrazně odlišná. Jednak se z různých důvodů omluvili (a přímo v sále nevystoupili) čtyři referující (Hanzal, Havránek, Vach, Balák), jednak značná část referujících své příspěvky téměř beze zbytku přednesla tak, jak jsou uvedeny ve sborníku (Balák v zastoupení, Hromas, Růžička, Vohradský), což je vždy pro ostatní účastníky velmi málo poutavé. Posluchačsky nezáživné (a ve sborníku též čtenářsky) bylo i uvedení referátů, které s tématem konference neměly vůbec nic společného, nebo se jej dotýkaly značně okrajově (Feuereisel, Zabloudil, Vohradský, Myslivec, Hanzal, Vlášek), byť některé z nich byly připraveny zajímavě. Je samozřejmě právem organizátorů vybrat si referáty podle tématického směrování odborné akce, při přípravě této konference jej (ke škodě věci) alespoň v uvedených případech nebylo využito. Ze zbývajících referátů, které plně respektovaly téma konference, mohu ocenit takové, v nichž se daly nalézt novější informace k myslivosti v EU jako celku, souhrny legislativních podkladů k celé tématice volně žijících živočichů včetně zvěře nebo zevšeobecnění aktuálních zkušeností v myslivosti související se vstupem ČR do EU (Kostečka, Řehák, Havránek, Vach). Pro mne byly nejpřesvědčivěji zpracovány příspěvky Řeháka, Řeháka a Vacha a Fejfara (podotýkám, že k žádné z jimi prezentovaných organizací nemám přímý vztah). Jejich příspěvky jsou reálnou analýzou současného stavu naší myslivosti a co vidím jako nejpodstatnější, snaží se hledat řešení nebo předkládají iniciativy. Zástupci těchto dvou malých mysliveckých organizací rozhodně působili přesvědčivěji než zástupce naší největší organizace (Králíček). Jím přednesený i psaný referát je nejméně z poloviny jeho osobním stanoviskem, takže jasné vymezení vztahu ČMMJ k tématu konference nebylo z jeho příspěvku výrazněji patrné. Odbornosti konference také nepřispělo časově nelimitované přednášení příspěvků, mizivá diskuse i opomenutí (odmítnutí?) hlasovat k návrhům usnesení.

Ale abych nebyl jen kritikem: přes připomínky chci vyjádřit názor, že je dobře, má-li někdo (ČLS) chuť podobně zaměřené a potřebné akce organizovat. Nešlo by ale pro zvýšení efektivnosti právě takto důležitých akcí obeslat přihlášené účastníky sborníkem již před termínem konání, program vlastní akce strukturovat již podle konkrétních bodů, a to jen s omezenou sebeprezentací účastníků a zbytek času věnovat diskusi, třeba i vyžádané (od organizací, jednotlivých odborníků apod.)?

Jaký jsem si odnesl dojem z projednávané tématiky na konferenci?

1. Až na výjimky (Řehák, Fejfar, Havránek) se hodnotíme jako myslivecky nejvyspělejší stát v celé EU, ostatní nám nesahají ani po paty, přizpůsobí se, my můžeme být v klidu.

2. V českých poměrech má ve směru k EU zodpovědnost za volně žijící živočichy (tj. i zvěř a myslivost) Ministerstvo životního prostředí. Nevěřím tomu, že by si dalo vzít příležitost prosadit své zájmy i ve vztahu ke zvěři (stačí např. uvažovat o jejích stavech) a že bychom do budoucna mohli obstát s našimi mysliveckými konzervativními postoji, které opakovaně v současnosti předvádíme. Je jen nemnoho těch, kteří si tento stav uvědomují a ještě méně těch, kdo jsou ochotni s ním něco dělat.

Byl jsem také na konferenci a zklamala mne.   

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku