68. ročník Memoriálu Karla Podhájského

 

00PES

68. ročník Memoriálu Karla Podhájského 

Ing. Dalibor Pačes

Uspořádáním našeho nejstaršího a nejprestižnějšího memoriálu byl letos pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Opava. Početní příznivci této soutěže se sjeli na severní Moravu, aby ve dnech 30. září – 1. října sledovali úroveň výkonů všestranných ohařů všech plemen od nás i ze zahraničí. Vrcholná soutěž probíhala pod záštitou ČMMJ a Českomoravské kynologické jednoty.

Historie soutěže

Těm, kteří se pohybují kolem chovu a výcviku ohařů, není jistě třeba představovat Karla Podhajského (1871–1930), významného kynologa, organizátora čs. lovecké kynologie a myslivosti a také spisovatele. Jeho knihu Ohař všestranný jako zachránce zvěře (Lovecký obzor 1923) lze zařadit mezi klasická díla naší kynologické literatury. Jako publicista a zejména jako odborný redaktor Stráže myslivosti byl Podhajský tvůrcem naší lovecko-kynologické terminologie, autorem prvních výstavních a zkušebních řádů v lovecké kynologii a zakladatelem čs. plemenné knihy loveckých psů. Trvalou připomínkou nestora lovecké kynologie je Memoriál Karla Podhajského (MKP).

Průběh 68. ročníku MEmoriálu

Jak bylo uvedeno v reportáži o letošním Memoriálu Richarda Knolla (Svět myslivosti 10/2006), do dvacítky soutěžících na MKP se nominovalo všech deset ohařů, kteří obstáli na MRK. Účast nepotvrdil Or z Kvítele Josefa Nováka, takže 11 míst startovního pole zaplnilo osm účastníků ze Slovenska a po jednom z Polska, Rakouska a Holandska. Mezi plemeny opět dominoval německý krátkosrstý ohař (KO – 11 zástupců) před českým fouskem (CF – tři) a pointerem (POI – dva). Pestrou přehlídku plemen doplnili po jednom zástupci malý münsterlandský ohař (MMO), německý ohař drátosrstý (NDO), výmarský ohař krátkosrstý (VOK) a německý ohař dlouhosrstý (DO).

Program memoriálu byl stejný jako na podobných soutěžích: páteční přejímka psů, veterinární prohlídka, losování a porada rozhodčích; sobotní slavnostní zahájení; dvoudenní práce v honitbách a nedělní závěrečné vyhlášení výsledků. Slavnostní zahájení memoriálu se odehrálo na zámku v Hradci nad Moravicí, přibližně 10 km od Opavy. Polní disciplíny proběhly v honitbách MS Křeménky Bolatice (velké pole) a MS Bohuslavice (malé pole). Lesní honitbu poskytlo MS Bělá, na rybnících ležících v honitbě MS Bohuslavice byla prověřena práce ve vodě. Sbor rozhodčích pod vedením Luďka Müllera posuzoval podle novelizovaných zkušebních řádů. Pěkné podzimní počasí vydrželo po celou dobu soutěže, podmínky pro všechny soutěžící byly dobré.

Výsledky

Výkony některých psů nedosahovaly úrovně vrcholné kynologické akce, takže nebyla napravena „neslavná reputace“ letošního MRK. Co říci k tomu, že celkem 9x byla zadaná známka 0 a 10x známka 1? V průběhu obou dnů soutěže zklamala řada psů při základních disciplínách, jako jsou hledání, systém a styl, vystavování a postupování. Další výpadky se projevily při práci ve vodě, a ani výcviková disciplína přinášení lišky přes překážku nevyzněla nikterak uspokojivě. Z 11 nahlášených způsobů práce na barvě jako oznamovač (5x), hlásič (4x) a hlasitý oznamovač (2x) měla možnost početná korona sledovat pouze jednu práci oznamovače. Dva vůdci své svěřence odvolali, deset psů neobstálo. Podtrženo, sečteno: memoriál s úspěchem dokončilo pouze osm psů (čtyři v I. ceně, jeden ve II. a tři ve III. ceně)!

Pochvalu jistě zaslouží fena CF Bety z Koblova vedená Josefem Sikorou. Tato dvojice předvedla standardní výkon a i přes několik „nasbíraných dvojek“ se udržela v I. ceně na pěkném čtvrtém místě. Na chybu vůdce Jiřího Pospíšila doplatil vítěz MRK pointer Moris Franzini, který do té doby obdržel za práci ve vodě a na poli samé čtyřky. Pes při hledání vystavil bažanta, kterého po vzlétnutí vůdce pouze „křídloval“. Morisovi se v časovém limitu nepodařilo postřeleného bažanta dohledat.

Příjemně překvapil KO Oro z Kvítele vedený Olgou Hrabákovou. Utržil sice jednu dvojku za postupování, ale v důležitých disciplínách méně chyboval, takže konečných 453 bodů stačilo na celkové vítězství. Olga Hrabáková se navíc stala první ženou v historii, která předvedla vítěze MKP. K tomuto významnému úspěchu blahopřejeme!

Jistě si spolu s mnohými příznivci ohařů budeme přát, aby letošní nastolená cesta ve výkonech a výsledcích na vrcholných soutěžích neměla pokračování.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku