Zkušenosti s ráží 243 Win.

V hukvaldské oboře pracuji již přes čtvrt století. S nostalgií vzpomínám na pocity, s nimiž jsem poprvé procházel oborní branou, zdobenou arcibiskupským erbem.  Znalost mysliveckých tradic, které v našem rodu ctíme již pátou generaci, mi práci v oboře usnadňuje. V oboře se starám o daňčí, mufloní a černou zvěř, přičemž trofeje daňků a muflonů dosahují velmi dobrých bodových hodnot.
K povinnostem oborníka patří doprovod loveckých hostů, ale také průběrný odstřel zvěře. Při doprovodech se vždy zajímám o účinky jednotlivých typů nábojů a střel na ulovenou zvěř a své poznatky konfrontuji při setkání s přáteli. Sám lovím většinou holou zvěř, tedy kusy nižší a střední hmotnosti. Již řadu let používám nejčastěji ráž .243 Win., přičemž mám zkušenosti s náboji různých značek. Trvale však dávám přednost nábojům Sellier & Bellot se střelou SP 6,5 gramů, protože splňují mé představy o úspěšném a humánním lovu. Rád bych přispěl svými dosavadními poznatky do diskuze o hledání nejvhodnějších ráží a typů střel k lovu spárkaté zvěře.
V průběhu minulé lovecké sezóny jsem ulovil celkem 112 kusů převážně holé zvěře. Stabilní precizi nábojů Sellier & Bellot se střelou SP 6,5 gramů považuji za plně srovnatelnou s náboji renomovaných značek. Je důležité, může-li se střelec spolehnout na to, že rána skutečně „sedí“. Vždy střílím na dobře obeznanou zvěř do vzdálenosti 100 metrů a s oporou. Převážnou většinu zvěře (90 %) střílím na komoru, pouze 13 kusů daňčí a mufloní holé jsem zasáhl na krk. Ze zmíněného celkového počtu ulovené zvěře zůstalo 53 kusů v ohni (z toho 21 kusů daňčí, 9 mufloní a 23 černé) a 48 kusů odešlo do vzdálenosti 50 metrů od nástřelu. Zbytek zvěře – šlo především o dospělé divočáky – odešel přibližně do 100 metrů.
Mám zkušenost, že vysoká ranivost střel SP 6,5 g způsobuje rychlé zhasnutí zvěře. Podle mých záznamů přesně polovina kusů po zásahu dobře značila. Považuji to za důležité, neboť podle značení může lovec v mnoha případech odhadnout, jak úspěšný byl při střelbě a jak těžké zranění lze u zvěře předpokládat. Pro následný dosled zvěře je rozhodující vydatnost barvení.  I v tomto ohledu jsou mé poznatky s uvedeným střelivem příznivé, protože přibližně 60 % odcházející zvěře barvilo dobře, až silně. Je pravda, že v období, kdy je zvěř v zimní srsti, mohou nastat problémy s dosledem. Tehdy bývá nepříliš velký vstřelový i výstřelový otvor zatažený srstí a bělí a zvěř téměř nebarví. Mimo zimní období platí pravidlo, že pokud není zasažená kost, jsou vstřelový i výstřelový otvor vždy čisté a přesně ohraničené, bez vtažené běli či vnitřností. V okolí střelného kanálu většinou nacházím jen minimální poškození zvěřiny. Problémem však je tvorba hematomu, zejména je-li zvěř střelena na komoru, příp. prochází-li střelný kanál hrudním košem či břišní dutinou. Podlitiny se objevují nejen u daňčí zvěře, která je kvůli vyššímu obsahu vody v buňkách svalové tkáně k tomuto jevu náchylnější, ale také u muflonů. U selat a lončáků se s podlitinami setkávám zpravidla tehdy, zasáhne-li je střela z malé vzdálenosti.
I přes uvedené potíže s tvorbou hematomu mohu náboje Sellier & Bellot ráže 243 Win. se střelou SP 6,5 g doporučit k lovu veškeré spárkaté zvěře. Stabilní přesností a vysokou ranivostí splňují očekávání lovců a jsou zárukou úspěchu i při lovu dospělé trofejové zvěře.
Milan Koutný, Lesy ČR, s. p., obora Hukvaldy


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku