Do nové sezóny s novou optikou

S přicházejícím jarem a blížící se novou loveckou sezónou se náš trh s loveckou optikou každoročně obohacuje o nové značky a modely pozorovacích a zaměřovacích dalekohledů. V tomto článku si krátce představíme novinky od americké firmy BARSKA a od německého výrobce OPTAMIT, prodávajícího své produkty pod značkou Luger.

BARSKA – OD KUKÁTEK PO OBŘÍ BINOKULÁRY
I když tato firma vznikla teprve v r. 1994, mnozí američtí odborníci ji pokládají za jednu z vůdčích firem v oblasti pozorovací a zaměřovací optiky na severoamerickém kontinentu. Vyznačuje se mimořádně širokým sortimentem, zahrnujícím několik desítek typů zaměřovacích dalekohledů od nejjednodušších 4x20 a 4x32 určených pro vzduchovky a malorážky až po lovecké a sportovní modely vyvinuté pro použití v extrémních klimatických podmínkách a na zbraních těch největších ráží (modelové řady SWAT a TACTICAL prodělávají standardně zkoušky životnosti na puškách ráže .50 BMG).
Pro naše lovce jsou z nabídky pravděpodobně nejzajímavější modely řady EURO-30 PRO, vyráběné v provedeních 3-12x50 a 3-12x56, oba s přisvětlením záměrné osnovy. Čočky z jakostního skla, vícenásobné antireflexní vrstvy a kovový tubus o průměru 30 mm zaručují výbornou světelnost a předurčují tyto zaměřovací dalekohledy k lovu za špatných světelných podmínek. Sortiment firmy doplňuje několik typů kolimátorů a téměř stovka modelů pozorovacích dalekohledů od miniaturních divadelních kukátek po klasické dalekohledy o průměru 42-50 mm a „ obří“ binokuláry (např. řada Gladiator 20-100x70 nebo X-Trail 30x80), nad nimiž zajásá každý ornitolog nebo milovník přírody.

LUGER V R. 2007 S NOVOU ŘADOU ZAMĚŘOVACÍCH DALEKOHLEDŮ

Renomovaný německý výrobce OPTAMIT GmbH zaměřuje svou produkci více na středoevropské pojetí lovu, čemuž přizpůsobuje a podřizuje všechny vlastnosti svých výrobků (světelnost, odolnost i při použití na zbraních velkých ráží, vodotěsnost a samozřejmě i design), ať jde o zaměřovací dalekohledy či pozorovací dalekohledy a spektivy.
Nabídka pozorovacích dalekohledů zahrnuje modely pro turistiku, lov, pozorování přírody apod. v šíři od 6x30, 8x25 přes univerzální 8 a 10x42,7 a 10x50 až po nejvýkonnější modely 8x56 a 9x63 určené pro použití i ve velmi špatných světelných podmínkách.
Z nabídky zaměřovacích dalekohledů upoutá nejvíce pozornosti modelová řada JAGD NA, dodávaná v typech „univerzální“ 3-9x40, „naháňková“ 1,5-4,5x20, „noční“ 8x56 a „klasická“ 4-12x56, vše samozřejmě s přisvícením záměrné osnovy.
Pozornost zaslouží též řada kolimátorů, především modely DOT 3 a DOT 5, určené pro použití na kulových i brokových loveckých a sportovních zbraních.
Jako novinku pro letošní trh připravuje Luger zcela novou modelovou řadu zaměřovacích dalekohledů označenou PRO NA, která se bude vyznačovat mimořádnou světelností a brilantním obrazem za každých světelných podmínek. Na konstrukci jsou použity nové materiály a výrobní postupy. Řada PRO NA snese porovnání i se zaměřovacími dalekohledy nejproslulejších značek a nejvyšších cenových kategorií, i když sama se cenově řadí do střední třídy. Sériová výroba by se měla rozběhnout v květnu a během června se první kusy objeví i na našem trhu.
Více informací o úplném sortimentu optiky značek BARSKA a Luger naleznete na stránkách www.zalesak.org.
MH


Svět myslivosti na Facebooku