Německé muzeum myslivosti a rybářství v Mnichově - lahůdka nejen pro milovníky historie

Ing. David Vaca, Ph.D.

O Německém muzeu myslivosti a rybářství v Mnichově (Deusches Jagd- und Fischereimuseum) jsme sice již psali (Svět myslivosti 5/2004), ale jeho letošní návštěva s možností fotografovat interiéry ve mě vyvolala potřebu věnovat tomuto zajímavému místu znovu pozornost.

Muzeum sídlí v centru Mnichova ve zrekonstruované části někdejšího augustiniánského kostela. Kdo prochází po pěší zóně na Neuhauser Strasse, nemůže jej minout. Poznávacím znakem jsou nepřehlédnutelné bronzové sochy kňoura a sumce postavené před hlavním vchodem. Uvnitř je muzeum členěno do tří oddílů podle podlaží budovy. Celková výstavní plocha je 3000 m2.
Po zaplacení vstupného vystoupá návštěvník několik schodů a dostane se do první části ve vyvýšeném přízemí. Tato část se skládá z diorámat věnovaných jednotlivým
druhům zvěře žijící v Německu. Kromě obvyklých druhů nelze přehlédnout expozici věnovanou „národní bavorské zvěři“ – tzv. wolpimu, což je kříženec různých živočichů od slepice po lišku (podle fantazie preparátora ...).
Diorámata jsou i v prostfiedním podlaží, kde se k nim přidává bohatá expozice loveckých zbraní, doplněná loveckými obrazy. Samostatnou velkou expozici
v tomto patře tvoří rybářská část muzea.
Prohlídka pokračuje do horního patra, kde čeká návštěvníka impozantní podívaná. Nejdříve projde po schodišti do mezipatra, kde se zastaví u mohutných jeleních trofejí z Romintenu ve Východním Prusku, které kdysi patřilo Německu. Mezipatro je uzpůsobeno k promítání filmů, čehož využívá nejeden návštěvník.
Po několika dalších schodech se otevře pohled do horního patra. Kombinace prostfiedí bývalého kostela a esteticky ztvárněných expozic působí vskutku
velkolepě. Vstupní části vévodí kostra prajelena, středem sálu se táhnou prosklené
stoly s nejrůznějšími historickými artefakty. Podél stěn jsou shromážděné další
cenné exponáty mající vztah k myslivosti (např. raritní trofeje, chladné zbraně, myslivecké výuční listy, obrazy, různé součásti lovecké výzbroje a výstroje, kynologické a sokolnické potřeby atd.). Tyto expozice jsou rozčleněny do menších tématicky laděných segmentů. Na konci sálu jsou prosklené vitríny s broušeným a malovaným sklem a porcelánem s motivy lovu zvíře, nepřehlédnutelná je expozice saní používaných k lovu. Po obvodu sálu jsou zavěšeny mohutné jelení trofeje.
Pokud bych chtěl popsat všechny zajímavé exponáty, vydalo by to na celý seriál. A dostat na papír neopakovatelnou atmosféru muzea není možné, tu lze zažít pouze při jeho návštěvě. Věřím, že vám ji přiblíží alespoň několik fotografií.
Pro ty, kdo by se chtěli do Mnichova vypravit, několik praktických informací.
Muzeum je otevřeno každý den v týdnu od 9:30 do 17 hodin, ve čtvrtek do 21 hodin.
Vstupné stojí 3,50 eur pro dospělé, 2,50 eur pro důchodce, studenty a děti starší sedmi let, rodinná vstupenka 7 eur.
Aktuální informace lze nalézt na internetu na www.jagd-fischerei-museum.de.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku