Proč bychom měli znát stáří ulovených divočáků?

Ing. Martin Žižka, Ph.D.

Ministerstvo zemědělství považuje za velmi důležité sledovat na úrovni honiteb věkovou strukturu úlovků prasete divokého, která napoví mnohé o trendech v populaci tohoto druhu zvěře. Z tohoto důvodu se MZe rozhodlo podpořit vydání praktické příručky k rychlému určení věku uloveného kusu černé zvěře.

Přesné informace o populační struktuře zvěře umožní držitelům honiteb a státní správě myslivosti přijímat adekvátní opatření vedoucí k usměrnění vývoje populace černé zvěře.

Jaké jsou důvody pro to, abychom zjišťovali věk u uloveného prasete divokého?

·   - máme přehled o tom, jak provádíme odstřel zvěře, hlavně jestli střílíme dostatečné množství selat a zda nelovíme příliš mnoho lončáků-kňourků,

·   - zařazení uloveného kusu do kategorie selat a lončáků, příp. bachyní a kňourů umožní vedení přesné evidence zvěře a sestavovaní statistiky,

·   - máme přehled o vývoji a stavu populace černé zvěře v honitbě či jiném územním celku.

Příručka Bylo uloveno prase! Jak je staré? je vhodná k rychlému určení věku uloveného divočáka jak v nastávajícím období naháněk, tak při osamělých lovech.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku