Hukinol, Kornitol a Armacol – osvědčené přípravky v ochraně polních plodin proti škodám působeným zv

Ing. Dalibor Pačes

Zanedlouho nastane období, kdy se začnou zemědělci připravovat na výsadbu raných brambor, setí kukuřice a také na první senoseče. Jistě již dnes přemýšlejí o tom, s jakými ztrátami způsobenými zvěří budou muset letos počítat. Není novinkou, že v ochraně kultur jim mohou významně pomoci osvědčené přípravky Hukinol, Kornitol a Armacol. Krátce si připomeneme jejich charakteristiku, aplikaci a účinnost.


HUKINOL BYL PRVNÍ
První vlaštovkou v ochraně porostů kukuřice a brambor před „nájezdy“ divočáků byl repelentní přípravek Hukinol. Objevil se na našem trhu již v r. 2004 a dodnes je úspěšně používán. Reakce divočáků na silný, nepříjemný zápach imitující koncentrovaný lidský pot, je okamžitá a dlouhodobá. Doporučuje se aplikace roztoku na kus látky o rozměrech přibližně 30x30 cm, který se vloží do mikrotenového sáčku s několika otvory. Sáčky se zavěsí na dřevěné kolíky, zatlučené šikmo ve vzdálenosti 30 m po obvodu ošetřovaného pole. Sáček by měl viset asi metr nad zemí tak, aby se při závanu větru mohl volně pohybovat. Následující zvlhčení se provádí po dvou až třech týdnech přes otvory v sáčku. Hukinol je třeba aplikovat od výsadby brambor až po jejich sklizeň. V případě kukuřice postačí „zavětřit“ pole od výsevu po vzejití, poté ztrácejí divočáci o kukuřici zájem. Na kukuřičná pole se vrací až ve stádiu nasazování palic.

KORNITOL ODPUZUJE SRNČÍ ZVĚŘ A ZAJÍCE
O rok později, koncem r. 2005, si mohli nejen zemědělci, ale také sadaři, vinaři a lesníci ověřit další preparát nazvaný Kornitol. Tento repelent „zabírá“ na srnčí a jelení zvěř, ale také na zajíce. Jeho aroma lze přirovnat k zápachu spáleniště. Aplikace je podobná jako u Hukinolu. Přípravek se dá úspěšně využít k jiným účelům, než je ochrana polních plodin, konkrétně k ochraně zvěře při senoseči. Ošetření luk a porostů víceletých pícnin je třeba provést deset dní před sklizní, „zavětření“ vydrží dva až tři týdny. Po tu dobu se srnčí i drobná zvěř takto ošetřené ploše vyhýbá, srny odvádějí srnčata a vrací se s nimi, teprve když zápach vyprchá. Kornitolem lze ošetřit také ovocné sady, vinice a v neposlední řadě i oplocenky v lesním hospodářství.

NOVINKOU JE ARMACOL
Praxe s ověřováním repelentů potvrdila, že na každý přípravek si zvěř časem zvykne. To přinutilo zahraniční výrobce přijít na trh s dalšími preparáty. Zatím poslední v řadě repelentních přípravků je Armacol. „Vůně“ Armacolu se velmi obtížně specifikuje. Dá se přirovnat k zápachu „hodně dlouho nemytého člověka“. Aplikace je stejná jako u předešlých výrobků. Tam, kde selhává Hukinol, lze úspěšně použít Armacol. Zkušenosti prvních zákazníků hovoří za vše: na nový přípravek si zatím divočáci nezvykli.
Cena jednoho balení výrobku (1000 ml): Hukinol 800 Kč, Kornitol a Armacol 700 Kč

Kontakt na distributora v ČR: Ivan Pfeifer, Zbelítov 101, 399 01 Milevsko, www.hukinol.wz.cz, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 608 759 975
Foto archiv redakce

Svět myslivosti na Facebooku