MŽP a drop velký

Redakce

V souvislosti s podpisem „Memoranda o porozumění“ (dále Memoranda) jsme oslovili mgr. Libuši Vlasákovou, národní zástupkyni pro Ramsarskou úmluvu, Bonnskou úmluvu, EUROBATS a AEWA, z odboru mezinárodní ochrany biodiverzity Ministerstva životního prostředí (MŽP) a položili jí tři otázky související s problematikou ochrany dropa velkého z pohledu MŽP.

Jak se promítne podepsání Memoranda do přístupu MŽP k dropovi velkému u nás?
Podpisem Memoranda dalo MŽP najevo zájem podílet se na mezinárodní ochraně středoevropské populace dropa velkého. Přístup k Memorandu tedy znamená určitý mezník v ochraně dropa velkého v ČR – z ochrany prováděné na národní úrovni přecházíme k ochraně realizované na úrovni mezinárodní, která je u migrujícího druhu klíčová. Je to významný signál pro sekretariát a signatáře Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (tzv. Bonnské úmluvy) a ostatní státy s areálem výskytu dropa velkého, že to s ochranou tohoto druhu myslíme skutečně vážně. Náš krok oceňují zejména partneři z Rakouska, s nimiž hodláme v brzké době připravit projekt přeshraniční spolupráce, zaměřený právě na ochranu dropa velkého. Na národní úrovni si podpisu Memoranda cení zejména Jihomoravský kraj, který má ochranu dropa velkého ve své koncepci ochrany přírody, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Česká společnost ornitologická (ČSO) a samozřejmě i Ministerstvo zemědělství ČR (MZe), s nímž byl záměr podepsat Memorandum také projednáván.  
Již dnes je činná ad hoc vytvořená pracovní skupina, která sdružuje zástupce organizací působící v „dropí“ lokalitě. Cílem skupiny je připravit a koordinovat projekty, s jejichž pomocí dosáhneme nárůstu početnosti dropa v příslušných lokalitách. Zájmem je zapojit do projektu ochrany dropa také místní obyvatele, kteří mohou být hrdi na výskyt tak mimořádně krásného a zajímavého ptáka ve svém regionu. Mezinárodní závazek „nutí“ k úzké spolupráci různých zainteresovaných subjektů na národní úrovni, což je rovněž velmi přínosné.  

Můžete uvést, které způsoby podpory populace dropa MŽP považuje za nejdůležitější, a jak je chce stimulovat?
Trendem je nejen ochrana jedinců, ale zejména obnova či vytvoření vhodných stanovišť, která by dropům vyhovovala z hlediska potravní nabídky, krytu a nerušené možnosti hnízdit, vyvést mláďata a vychovat je. Nedostatek vhodných stanovišť je klíčový problém ochrany dropa velkého u nás, a proto se naše snažení bude ubírat převážně tímto směrem. Bude třeba najít vhodné finanční nástroje nebo projekty na národní i mezinárodní úrovni, s jejichž pomocí budeme moci financovat změny způsobu obhospodařování alespoň na části ploch „zajímavých“ pro dropa. MŽP však není jediným hráčem na „dropím“ poli. Pomoci může zejména MZe, a to vytvořením vhodného agro-environmentálního programu pro dropa. Neméně důležitá je spolupráce s Jihomoravským krajem, AOPK, ČSO, ale samozřejmě též s místními zemědělci, vlastníky půdy a také myslivci.

Jak by podle Vás mohli pomoci stabilizaci populace dropa na našem území myslivci – uživatelé honiteb v oblastech s potenciálním výskytem dropa?
Myslivci jsou již částečně zapojeni do ochrany dropa velkého, a to pravidelným monitoringem jeho výskytu na Znojemsku. Mohli by se samozřejmě aktivně zapojit také do zajištění ochrany jedinců dropa velkého, hlídání jeho hnízd a vylíhlých mláďat. Neocenitelná by ovšem byla pomoc při hledání vhodných finančních nástrojů a tvorbě a prosazovaní agro-environmentálního programu pro dropa a také při vyjednávání s vlastníky půdy a zemědělci, kteří obhospodařují „dropí“ lokality.   

Red.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku