Sportovní střelba

Grand Prix Fitasc Itálie v univerzálním trapu

O prvním dubnovém víkendu letošního roku se do známého italského letoviska Rimini sjelo 175 domácích střelců a také po dvou závodnících ze Slovenska a České republiky na Grand Prix Fitasc v univerzálním trapu (UT). ČR reprezentovali členové ASAT Karel Pučálka a Jaroslav Moravec.

Na rozdíl od deštivého a chladného počasí, které panovalo u nás, bylo v Rimini slunečno s teplotami kolem 15 °C. Organizaci závodu zajišťoval střelecký klub ASD Rimini. Střelnici vybavenou čtyřmi střelišti pro olympijský a univerzální trap a dvěma kombinovanými pro skeet a compak parkúr provozuje klub již více než 30 let. Výsledky dvoudenního závodu (100+100 terčů) se započítávají do evropského a světového poháru UT.
Karel Pučálka získal v seniorské kategorii silně obsazeného závodu 19. místo (182/200). Ještě lépe dopadl Jaroslav Moravec, který vybojoval po rozstřelu s Italem Raverou třetí příčku v kategorii veteráni.
Podrobné výsledky závodu najdete na internetových stránkách www.fitasc.com.

Výsledky závodu

Senioři: 1. Luca Tononi, Itálie (192); 2. Lorenzo Zamparini, Itálie (190); 3. Stefano Pavan, Itálie (189).
Veteráni: 1. Marco Vaccari, Itálie (190) 2. Giorgio Ravera, Itálie (181+22); 3. Jaroslav Moravec (181+20).

Karel Pučálka

Velká cena města Jičín

V sobotu 22. března t. r. se na střelnici Okresního mysliveckého spolku Jičín pod Zebínem sešlo 51 střelců, aby změřili své síly v univerzálním trapu (UT) 3x25 terčů a loveckém kole (LK) na 40 terčů. Závodníci v disciplíně UT byli rozděleni do tří kategorií – junioři, senioři a veteráni; na LK se střílelo bez rozdílu kategorií. Soutěž má téměř padesátiletou tradici, pohár absolutnímu vítězi letošního ročníku věnoval starosta města Jičín ing. Martin Puš.
I když počasí závodníkům příliš nepřálo – střelbu ztěžovalo chladné počasí a čerstvě napadlý sníh – tři z nich (Jaroslav Moravec, František Mašek a ing. Martin Divíšek) nastříleli „čistou pětadvacítku“. Posledně jmenovanému se ještě podařilo jako jedinému na LK přidat „čistou dvacítku“.
O pořadí na prvních místech v UT v kategorii senioři rozhodl rozstřel. Již po první sérii byl znám vítěz, jímž se stal Zdeněk Chaloupský ze Psinic (68/75+1). Druhé místo obsadil Miroslav Jabůrek (68/75) a třetí jeho mladší bratr Jaromír (66/75), oba z Hradce Králové. Nejlepším mezi veterány a zároveň absolutním vítězem byl vyhlášen Jaroslav Moravec ze Solnice (70/75). Druhý skončil František Mašek ze Sobotky (63/75) a třetí Jaroslav Dobeš (62/75) ze Žamberka. Obdivuhodný je zejména výkon superveterána Jaroslava Dobeše – mistra světa z r. 2002, vítěze světového poháru z r. 2003, dvojnásobného vicemistra Evropy a držitele 19 pohárů ze světových a evropských soutěží. Ve svých 74 letech překonal vážnou nemoc a znovu úspěšně „prohání“ mladší kolegy. V juniorské kategorii zvítězil Petr Doškář ze Sportovního střeleckého klubu při Střední lesnické škole v Trutnově, druhé místo obsadil Zdeněk Kutmon a třetí Tomáš Knap, oba ze Sportovního střeleckého klubu Zebín. V disciplíně LK zvítězil ing. Martin Divíšek z Chlumce nad Cidlinou (38/40), na druhém místě skončil po rozstřelu Zdeněk Chaloupský (37/40+3), třetí byl Milan Valenta z Ústí nad Labem (37/40+2).
Letošní Velká cena Jičína se vydařila, všichni účastníci se již těší na další ročník.

Ing. Josef Kraus

Berentzen Cup – lovecký čtyřboj malorážkou

V sobotu 1. března t. r. byl na tunelové střelnici restaurace Sladovna Club Mýto (okr. Rokycany) uspořádán již druhý ročník střelecké soutěže v disciplině lovecký čtyřboj malorážkou (K4M) na vzdálenost 50 m. Soutěž nese název Berentzen Cup podle hlavního sponzora – firmy Berentzen.   
K soutěži se sešlo 41 střelců z  Plzeňska, Rokycanska a Berounska. Nepříznivé počasí prvního březnového víkendu závodníkům nikterak nevadilo, protože akce probíhala na kryté střelnici. Soutěžilo se v klasické disciplíně lovecký čtyřboj malorážkou (K4M), při které je dovoleno používat na zbrani zaměřovací dalekohled s maximálním zvětšením 6x. Střílelo se na redukované terče sedící liška (střelba vsedě s oporou loktů), srnec (poloha vstoje s oporou pevné tyče), kamzík (poloha vstoje s oporou volně stojící tyče) a kňour (poloha vstoje bez opory).
Na rychlém a hladkém průběhu soutěže měl zásluhu správce střelnice František Hrabák, na regulérnost závodu dohlížel hlavní rozhodčí Vladimír Franta spolu s rozhodčím Josefem Němcem. Vyhlášení výsledků a předání cen si vzali na starost pořadatelé a majitelé restaurace a střelnice Sladovna Club Mýto Miroslav Koloc a Josef Němec. Za dobře zorganizovanou střeleckou soutěž v pěkném prostředí jim patří poděkování.

Výsledky závodu:

1. Petr Kardoš (391/400), 2. Ivo Rašovský (386), 3. Otto Šaman (378), 4. JUDr. Jindřich Kubík (374), 5. Stanislav Voříšek (373).

JUDr. Jindřich Kubík

Zahájení střelecké sezóny na střelnici Vráž

Jako každý rok i letos zahájili parkúroví střelci svoji sezónu na střelnici Vráž (okr. Benešov), která je v majetku Lesního závodu Konopiště Lesů České republiky, s. p. Termín závodu připadl na 29. března, střílel se compak sporting (CS) na 80 terčů a americký trap (AT) na 50 terčů. Silně obsazený závod, jehož se zúčastnilo 80 střelců, byl první prověrkou střeleckých schopností po krátké zimní přestávce. Na střelce čekala jako vždy kvalitně připravená střelnice a dobré zázemí.

Výsledky závodu 

CS junioři: 1. Jakub Jankovský (59), 2. Pavel Spevák (33), 3. Barbora Brázdilová (28).

CS senioři: 1. ing. Miroslav Jankovský (71), 2. Přemysl Činčera (71), 3. Benedikt Halouzka (68).

CS veteráni: 1. JUDr. Jindřich Kubík (62), 2. Josef Elšlégr (60), 3. Zdeněk Fabián (55).

AT: 1. Hynek Vaňhara (45), 2. Pavel Zázvorka (44), 3. Jan Hřebec (43).

Petr Zvolánek
 

Svět myslivosti na Facebooku