Lov na kňoury v Turecku

Ing. Petr Ziegrosser

Každý lovec má lovecké sny a snaží se o to, aby se mu splnily. Jedním z loveckých snů je ulovení starého silného kňoura. Často slyšíme z vyprávění kamarádů, že kdesi v sousední honitbě byl uloven silný kňour o hmotnosti přes 100 kg a doufáme, že stejně stejný, nebo ještě silnější, přijde také nám na vnadiště, nebo kolem nás potáhne při naháňce. Problém je v tom, že v Čechách kňouři nezestárnou. Jsou však státy, kde lze silné kňoury s úspěchem lovit …

Mezi takové státy patří např. Bělorusko, Ukrajina či Bulharsko. V těchto státech můžete v nejlepších honitbách počítat – při dostatku loveckého štěstí – s ulovením jednoho, maximálně dvou kňourů za týden. Pokud však chcete prožít lovecké vzrušení v jednom dni několikrát a ulovit jednoho až tři kňoury při šoulačce za jedinou noc, musíte jet do Turecka. V tamních podmínkách můžete ulovit skutečně silné, staré a trofejově zralé kňoury o hmotnosti nad 150 kg (výjimkou však nejsou dvoumetrákové kusy) s délkou páráků 17–29 cm.

HONITBA A ZVĚŘ
Lov černé zvěře v Turecku jsem prožil s několika přáteli v dubnu letošního roku. Cesta letadlem z Prahy do Istanbulu trvá 2,5 hodiny, na letišti nám s odbavením profesionálně pomohl zástupce lovecké kanceláře a po důkladné kontrole zbraní letištní policií jsme absolvovali tříhodinovou cestu minibusem po kvalitní dálnici do města Bolu, které leží východně od Istanbulu. Ubytování jsme měli zajištěně v hotelu, kde nás již očekával majitel lovecké kanceláře.
Lovecký revír o výměře 12 000 ha se rozkládá v blízkosti města. Je hornatý, s krásnými smíšenými, borovými, ale i nádhernými jedlovými porosty, jaké u nás nikde neuvidíte. Hory se tyčí až do výše 1700 m. n. m., náhorní pastviny jsou domovem ovcí. Menší opakovaně vypasené plochy jsou i uprostřed lesů. V údolích jsou poskládané vesničky s typickými minarety a malými políčky, oplocenými kvůli ochraně před zvěří.
Hlavní zvěří je černá, o jejíž kvalitativní přirozený výběr se starají medvědi, vlci a sníh, jehož napadne hodně přes metr a při naší návštěvě ještě pokrýval vrcholky hor. K vidění je i silná srnčí zvěř. Srnci se v honitbě také loví, ale jen kolem 10 kusů ročně. Srnčí je totiž na rozdíl od „nečisté“ černé oblíbeným cílem místních pytláků.  

NA LOVU
Loví se v noci. Loveckého hosta odveze těsně před setměním do revíru terénní auto. Spolu s ním jede lovecký průvodce a ještě jedna osoba, která nám byla představena jako „státní zaměstnanec“. Čas odjezdu do honitby, lov samý a čas návratu z honitby závisí na fázi měsíce (v našem případě probíhal lov od 1800 do 200 hod.). Lovecký program je pětidenní, lovecký host má během něj – při troše nezbytného loveckého štěstí, vytrvalosti, střelecké zručnosti a kvalitního vybavení – dostatek času k ulovení několika dobrých kňourů.
Individuální lov na silné kňoury v tureckém podání je v podstatě kombinací šoulačky a čekání u vnadišť a napajedel nebo šoulačky a čekání nedaleko zemědělsky obdělávaných ploch. Pokud je vzdálenost mezi jednotlivými vnadišti místy příliš veliká, přejíždí se na další místo autem. Jinak se od jednoho krmného místa k druhému šoulá. Šoulačka není dlouhá, ale vyžaduje velice opatrný a tichý pohyb. Během noci se navštíví několik vnadišť. Vzhledem k rozlehlosti honiteb je však většinou nutné přejíždět během celé noci mezi vnadišti a napajedly, kontrolovat nejlepší místa a snažit se ulovit co nejsilnější kus. Střílí se za pomoci lovecké trojnožky na vzdálenost 30–120 m.
Většina průvodců jsou zkušení lovci černé zvěře, vybavení dalekohledem s nočním viděním, kteří dokážou, pokud to měsíční svit dovolí, velice dobře rozeznat zvěř a vybrat kňoura vhodného k odstřelu. Dalekohled s nočním viděním často na poslední chvíli zachrání život medvědovi, který rád navštěvuje vnadiště pro černou. Medvědi se totiž v popisované oblasti nesmí lovit. Nutno konstatovat, že při nočním lovu neexistuje absolutní jistota při posouzení lovných kňourů stejně jako absolutní jistota přesného zásahu. Hmotnostně silní kňouři nemusí mít vždy nejsilnější trofej. Rozhodnutí, zda střílet, je vždy ponecháno na lovci. Dobrá, přátelská komunikace s průvodcem se vyplatí a je výhodná pro obě strany.
Turečtí lovečtí průvodci jsou s černou zvěří ve stálém „kontaktu“, mají ji velice dobře obeznanou a chtějí lovecké hosty přivést k silným kňourům. Denně objíždějí krmeliště – na vytipovaných místech kolem cest, u napajedel a na horských pastvinách nasypou do připravených jamek malé množství kukuřice, zahrnou ji hlínou a navrší hromádku kamenů. Pokud mají pochybnosti, kdy kňour na toto vnadiště chodí, vloží mezi kameny hodiny, které se po otočení (když se kňour dobývá na kukuřici), zastaví a druhý den z nich lze zjistit čas návštěvy zvěře. Tímto způsobem se zvěř krmí se v průběhu celé lovecké sezóny (od dubna do září) s jediným cílem: připravit pro lovce co nejlepší podmínky k lovu. Od října do března leží v revíru tolik sněhu, že individuální lov není téměř možný. Naháňky jsou v této oblasti zakázány.

NĚKOLIK PRAKTICKÝCH RAD

V době naší návštěvy bylo v kraji Bolu krásné jarní počasí. Přes den bylo příjemně, ale studená noc vyžadovala teplé oblečení. Pro lov v této roční době lze doporučit lehké, větruodolné, hladké a prodyšné oblečení. I dobře prošlápnuté boty s měkkou podrážkou je nutné v některých případech zout a poslední metry šoulat v ponožkách.
Zbraň nejlépe ráže 7x64, 8x57, .30-06 Sprg., 300 Win. Mag., 8x68 S, 9,3x62 je vhodné mít vybavenou zaměřovacím dalekohledem s velkou světelností (7x56, 8x56) a světelným bodem. Kromě toho je třeba mít s sebou též kvalitní pozorovací dalekohled, rovněž s velkou světelností. Neméně důležité jsou kvalitní náboje s takovou střelou, která zajistí prostřelení silného kňoura s dostatečným výstřelovým otvorem. Příliš tvrdé střely mají malý výstřelový otvor a při hmotnosti kňourů přes 150 kg není často možné ani najít barvu. Jednoznačně doporučuji přijet do Turecka s pečlivě nastřelenou zbraní. Dosledy postřelené zvěře v náročném terénu jsou velice namáhavé, připravují hosta i průvodce o čas, komplikují situaci celé skupině lovců a velmi často bývají neúspěšné. Na dobrého barváře v kraji nenarazíte.
Zbraně ulovených kňourů se nebodují, platí se podle délky delšího páráku. Vzhledem k tomu, že klektáky kňourů jsou v oblasti, kterou popisuji, velice silné, má lovecký host možnost získat bodově hodnotné trofeje. Naše skupina šesti lovců ulovila celkem 14 kňourů. Tři kusy byly postřeleny, a přesto, že z počátku slibně barvily, nepodařilo se je dosledovat. Dva kňouři byli chybeni. Zbraně nejsilnějšího uloveného kňoura (délka delšího páráku 26 cm), jehož věk byl odhadnut na deset a více let, jsme obodovali s výsledkem 123,25 b. CIC. Jak už to tak bývá, patřil k tělesně nejslabším – měl hmotnost odhadem necelých 100 kg.

NA SHLEDANOU TURECKO!
Celá lovecká akce byla bezvadně zorganizovaná a pro všechny vytrvalé lovce úspěšná. Kde jinde lze ulovit během jedné šoulačky dva až tři kňoury? Lovečtí hosté ocenili také přátelství místních lovců, výborný lovecký zážitek a celkový pobyt v krásném prostředí. Byli jsme první lovci z Čech, kteří v této nádherné oblasti Turecka individuálně lovili kňoury. Doufám, že ne poslední …

Když šouláte nocí k vnadišti v době, kdy muezín svolává z minaretu věřící k poslední modlitbě, často vám až přeběhne mráz po zádech. Oči máte upřené na vnadiště a stane se, že ten nejsilnější kňour přijde právě v tomto okamžiku ... Prožijte si to sami – stojí to za to!

Kontakt na autora: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku