Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 03/07

Fenomén růstu srnčích parůžků (I.)

Pavel Scherer

Že srnci každoročně nasazují parůžky, které v podzimních a zimních měsících shazují, je jistě známo i nezasvěcenému laikovi. Málokdo však ví, co způsobuje tento impozantní, pravidelně se opakující proces a pouze málokterý myslivec jej umí přesně vysvětlit. Tuto „záhadu“ již před několika desetiletími dokázali objasnit naši i zahraniční odborníci. Ve svém článku si dovolím shrnout znalosti o vývoji srnčího paroží, které doplním o poznatky získané ve svém chovu srnčí zvěře v zajetí.

Sokolnictví - jeho historie a vliv na současnost

České sokolnictví letos v lednu vstoupilo do významného roku své historie: Klub sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty oslaví 40. výročí založení. Vzhledem k tomu, že sokolnictví je jeden z nejstarších způsobů lovu drobné zvěře a myslivecká veřejnost dosud neměla příležitost na stránkách tohoto časopisu najít ucelený pohled na problematiku sokolnictví, pokusím se představit sokolnictví v průběhu roku 2007 několikadílným seriálem. V tomto čísle Světa myslivosti se stručně seznámíme s jeho historií.

Určování stáří u lišky obecné

Prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc. a doc. MVDr. Jiří Pikula, Ph.D.

Lišku obecnou (Vulpes vulpes, L. 1798) není třeba podrobně představovat. Patří k našim nejvýznamnějším volně žijícím predátorům a je hlavním rezervoárem vztekliny. V boji proti této nebezpečné nákaze, přenosné na člověka, je třeba věnovat patřičnou pozornost hlubšímu studiu lišek. Při tom narazíme např. na potřebu stanovit věkovou struktury liščí populace v určitém biotopu, k čemuž je nutné znát stáří lišek. K jeho určení lze využít několik metod.


Zoologické dny 2007 a problematika zvěře

Ing. Jiří Kamer, Ph.D.

Ve dnech 8.-9. února t. r. hostila Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně Zoologické dny – tradiční každoroční setkání zoologů různých specializací. Na této akci bývá vždy předneseno několik příspěvků týkajících se zvěře. I letos se však potvrdil obecný fakt, že základní i aplikovaný výzkum druhů řazených mezi zvěř zoology příliš neláká, a to navzdory významnému dopadu chovů zvěře na celou řadu jiných živočišných druhů, vegetaci i ostatní hospodářské aktivity v krajině. Přesto byly v letošním roce formou několika přednášek a posterů prezentovány zajímavé dílčí informace o zvěři.

Zkušenosti s ráží 243 Win.

V hukvaldské oboře pracuji již přes čtvrt století. S nostalgií vzpomínám na pocity, s nimiž jsem poprvé procházel oborní branou, zdobenou arcibiskupským erbem.  Znalost mysliveckých tradic, které v našem rodu ctíme již pátou generaci, mi práci v oboře usnadňuje. V oboře se starám o daňčí, mufloní a černou zvěř, přičemž trofeje daňků a muflonů dosahují velmi dobrých bodových hodnot.

Podzimní kynologické akce Moravskoslezského klubu anglických ohařů

František Zahradníček

V závěru loňské kynologické sezóny uspořádal Moravskoslezský klub anglických ohařů (MSKAO) se sídlem v Brně dvě významné akce. První byl národní Field Trial o tituly CACT a res. CACT (30. září), o týden později se konaly klubové všestranné zkoušky rovněž se zadáním výše uvedených titulů. Obě soutěže byly vypsány jak pro anglické, tak pro kontinentální ohaře. Na organizaci soutěží se podílel Okresní myslivecký spolek ČMMJ Brno-venkov.

Mezinárodní zkoušky alpských brakýřů jezevčíkovitých

Zástupci beskydské oblasti Českého klubu chovatelů alpského brakýře jezevčíkovitého (ČKCHABJ) a Okresní myslivecký spolek ČMMJ Vsetín uspořádali ve dnech 11.-12. října loňského roku mezinárodní zkoušky honičů se zadáním titulů CACIT a CACT. Druhý ročník soutěže pojmenované „O pohár ing. Gustava Kořínka“ se uskutečnil v krásném prostředí Moravskoslezských Beskyd v honitbě MS Kamenárka Rožnov pod Radhoštěm.

Kulovnice VOERE

V nové lovecké sezóně obohatí český trh nová značka loveckých kulových zbraní. Jde o výrobky rakouské zbrojovky Voere, sídlící v tyrolském městě Kufstein. Sortiment firmy Voere si krátce představíme.

Budoucí první dáma naší brokové střelby?

V posledních třech letech se v čele pořadí našich i zahraničních soutěží v univerzálním a americkém trapu v kategorii ženy stále častěji objevuje jméno Marie Liščáková. Patří 33leté, vysoké, štíhlé a sympatické střelkyni pocházející ze středočeských Neratovic. Kromě sportovní střelby a profese provozní v pražské restauraci stíhá ještě dálkové studium na Vysoké škole hotelové v Praze. Nadějné střelkyně jsme se zeptali, jaký je její recept na úspěch ve sportu, který je doménou mužů.

Kolekce historických zbraní karlovarských puškařů z 18. století - Vrcholné umění své doby

Karlovy Vary byly jako proslulé lázně v minulých dobách velmi hojně navštěvovány příslušníky evropské aristokracie. Vzhledem k tomu, že k dobovému pojetí lázeňské léčby patřil pestrý společenský život a okolí lázní oplývalo bohatými loveckými revíry, k dobrému tónu patřilo, aby si návštěvník lázní odvezl domů jako suvenýr kromě jiného i kvalitní zbraň. Pistole a pušky, práce slavných karlovarských puškařů a mistrů vyhledávala v 18. století společenská elita z celého „starého kontinentu“.  

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku